Förstora texten på din iPhone eller iPad

Apple satsar stenhårt på hjälpmedelsfunktioner som skall underlätta användandet av deras produkter för alla. I detta tips får du lära dig hur du förstorar texten på din telefon eller surfplatta så att det blir enklare att läsa!

Till att börja med, en iPhone eller iPad är en telefon eller surfplatta från Apple. Om du är osäker på om du har en iPhone eller iPad, testa att kolla på baksidan av din enhet för att se om du har en logotyp som ser ut såhär . Om du har det, följ stegen nedan!

Guide: Förstora texten på din iPhone eller iPad

  1. Öppna appen Inställningar på din enhet

  2. Scrolla ned tills du ser alternativet Allmänt. Klicka på Allmänt.

Allmänt

3. Scrolla ned till alternativet Hjälpmedel. Klicka på Hjälpmedel.

4. Scrolla ned till alternativet Större text. Klicka på Större text.

5. Klicka på det lilla reglaget i övre högra hörnet en gång. Reglaget skall bli grönt.

6. Drag sedan i reglaget längst ned på sidan tills texten som står på mitten av skärmen blir till en storlek som du enkelt kan läsa.

Drag i reglaget