Läs internationella nyheter på svenska med Omni

I en tid då vemsomhelst kan publicera i princip vadsomhelst på nätet kan det vara svårt att veta vad som är sant. Begreppet “Fake News” är på allas läppar i dessa dagar, och därför är det superviktigt att tillämpa källkritik på internet.

Idag har i princip alla lokaltidningar, dagstidningar, kvällstidningar och magasin egna hemsidor där du kan ta del av nyheter helt gratis. Istället för att klicka runt på alla dessa hemsidor för att hitta intressanta nyheter kan jag varmt rekommendera Omni.se.

På Omni publiceras korta sammanfattningar av nyheter från runt om i världen, och i botten av varje artikel finns en källförteckning som du kan klicka på för att länkas vidare till olika nyhetssajter! Ta en titt på Omni på knappen nedan för att se vad du tycker!